Welcome to London!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Morning Light

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Morning Light la data de Mier Dec 02, 2009 5:48 pm

-...a abuzat de tine? intreba el fiind gata sa isi iasa din minti daca aceasta avea sa spuna un raspuns afirmativ.
Ii venea atat de greu sa creada ca toate fiintele pe care le iubise, mai mult ori mai putin, au suferit din cauza lui sau din cauza ca le iubea.
Fiica si sotia lui, iar acum si prea scumpa sa Patricia, singura fiinta care a reusit vreodata sa il calmeze doar cu un zambet scurt.
-Spune-mi!
"Spune-mi si nu voi mai raspunde de faptele mele. Macar sa stiu ca sunt condamnat pentru ceva ce-am facut cu adevarat."

27 Re: Morning Light la data de Mier Dec 02, 2009 5:53 pm

-Nu chiar ... adica ... El o urmarea pe doamnade multa vreme si venea la fereastra de fiecare data cand tu plecai ... Pe atunci nu mi-am dat seama si ... atunci can ieseai pe usa il anuntam,iar el ... el imi dadea pe atunci pantofi sau ... bratari si cercei de sticla ... suspina inca o data,expirand destul de zgomotos de cateva ori si straduindu-se sa continue pe un ton cat de cat calm.Apoi ... in ziua cand doamna s-a otravit,amasteptat ca tu sa pleci si am mers la el ... nu stiam despre ce era vorba atunci cand m-a trimis la farmacie dupa niste plicuri.
Se opri inca o data,sperand ca T. va intelege despre ce vorbea.
-Pe urma ... dupa ce tu ai fost arestat ... a aparut din nou si a luat-o pe Johanna.Imi promisese ca ma va lua si pe mine,insa ... m-a lasat pe mana gardienilor.Lovett a rezolvat pe atunci,s-a descurcat ea cu gardienii si ... in urmatoarele cateva zile eu am ramas inchisa in Orfelinat,unde ne-au batut pe mine si pe Sofia din cauza ca se auzise ca am fost implicate in arestarea ta.

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 3:32 pm

Incerca sa se calmeze. In acele clipe nu ii prea venea sa tina la ea, stiind deci ca a fost o tradatoare si ca jumatate din vina fusese si a ei.
-Ai fost o fetita tare rea !
Ranji privind-o apoi furios. O lua de mana si o intreba dezamagit:
-De ce? De ce nu mi-ai zis?Ti-am dat de mancare, te-am crescut si te-am iubit ca pe propiul meu copil.
Tocmai asta era. El avea inca un copil. Isi dadu atunci seama si o intreba desi raspunsul era previzibil:
-Ai fost geloasa pe Johanna?

29 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 4:19 pm

Suspina,continuand sa vorbeasca,pe acelasi ton trist,plin de urme de melancolie.
-Deja le iubeai ... iti iubeai sotia si iti iubeai fiica ... Johanna era doar un copil ... nu puteai sa nu o iubesti,murmura Patricia privind in continuare varfurile pantofilor uzi si murdari.Eu nu mai aveam loc nicaieri.Nu m-ai fi putut iubi ca pe fiica ta,pentru ca deja aveai un copil.Iubita ta nu as fi fost niciodata,pentru ca iti adorai sotia ... iar Judecatorul ... el mi-a promis ca ma va lua la el si ca ma va creste ... ca voi fi copilul lui,ca-mi va cumpara rochii si bijuterii ... Nu mi-a zis ca ti se va intampla ceva rau.Nu mi-a zis ca sotia ta se va otravi ...

30 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 4:29 pm

-Dar acum esti fericita. Acum ai banii tai, ai casa ta, ai barbatul pe care ti l-ai dorit dintotdeauna. Acum e bine.
Nu ii placea ca fusese tradat tocmai de Patricia insa se resemna si nu mai spuse nimic privind acel subiect.
-Hai, ti-am promis un mic-dejun gustos. Mergem la Lovett. Stie sa gateasca si altceva inafara de placintele acelea.
Continua sa mearga oftand uneori.

31 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 4:54 pm

-Stai ... nu am terminat povestea.La putin timp dupa disparitia ta ... nu mi-a mai platit nimeni sederea la Orfelinat si,impreuna cu Sofia a fugit pe strazi.Am stat o vreme prin mahalale si printre cercsetori,insa intr-o zi,Sofia a gasit un loc in care sa ramanem.Iti dai seama,bineinteles,ca era un bordel.Nu era chiar cine stie ce,insa ... aveam unde locui,aveam niste paturi si aveam mancare.Pe urma ... cu Lovett nu m-am mai intalnit multa vreme,cam ... pana pe la moartea sotului ei.Apoi ... a reaparut Judecatorul ... si a reinceput povestea.Venea pe la mine,insa ... de data asta uneori si in calitate de client.In cateva luni m-am mutat intr-o mansarda ... apoi ... suspina inca o data,muscandu-si slab buzele invinetite de ger.Apoi intr-o zi ... a venit Sofia la mine si mi-a zis ca-s o proasta ... a inceput sa-mi reproseze ca m-am culcat cu Judecatorul numai pentru haine si mancare ... Zicea ca ar fi trebuit sa raman acolo ... oricum,a zis ca sunt insarcinata.Pana la urma s-a dovedit ca avea dreptate ... si atunci cand i-am zis Judecatorului m-a batut si m-a dat afara ... Oricum,Sofia a rezolvat tot ... m-am intors unde locuisem inainte,pentru ca la Orfelinat nu ma mai primeau.Am nascut acolo si Sofia a reusit sa scape de copil ... zicea ca l-a lasat la Orfelinat.Am crezut ca e mai bine asa,ca oricum nu as fi putut creste un copil ... Insa ... cu o saptamana sau doua inainte sa apari tu ... Judecatorul a trimis un slujitor sa ma ameninte,ca a luat copilul de la Orfelinat.Nici macar nu stiu cum arata.Stiu doar ca trebuie sa fie o fata si ... acum ar trebui sa aibe cam ... 8 sau 9 ani.

32 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:05 pm

-Deci ai un bastard cu Turpin. Frumos. O s-o scap. De asta mi-ai zis toata povestea, nu?
"Stiam eu ca nu ma cauti fara sa ai nevoie de ceva.Stiam eu"
Insa brusc cineva le iesi in cale. Persoana respectiva se impiedica si cazu chiar la picioarele lor.
-Anthony !
-S..sunt bine, dle. Todd..Am vesti oarecum bune. In casa judecatorului mai este o tanara. O fetita. E blonda si are ochii albastri. Dar si ea este inchisa in casa, in alta camera decat cea in care este iubita mea. Dar uneori le mai inchide impreuna.
Arata aproape la fel ca Johanna.
Isi intoarse privirea catre Patricia si ii spuse:
-Draga mea, acum iti vei cunoaste fiica. Merci Anthony.

33 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:08 pm

Suspina de cateva ori,continuand sa priveasca in jos.
"Nu ... nu stiu daca o vreau inapoi.Nici macar nu as putea-o creste ... Insa nu vreau s-o vad in mainile Judecatorului."
-Totusi ... cum ai de gand sa te razbuni ?Nu poti merge pur si simplu la Judecator si sa-l ucizi ... Ai ajunge din nou in inchisoare si Johanna ar ramane probabil intr-un orfelinat ...

34 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:23 pm

-La mine vin in medie de 9 barbati pe zi sa se barbiereasca. Turpin a zis ca va veni maine la mine.Acum haide sa mancam, pun pariu ca lui Lovett ii va face placere sa te vada.
In scurt timp ajunsera pe Fleet Street. Sweeney se opri brusc in mijlocul strazii si privi catre biserica ce se afla chiar peste drum de casa lui.
-In aceasta biserica, Patricia, ne vom casatori in curand. Si sa nu crezi ca spun minciuni.

35 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:28 pm

Iis intoarse capul catre biserica,privind tacuta,timp de cateva clipe turnul cel mai inalt al bisericii,zambind slab.
"Nu ma poti lua in casatorie ... de m-ai lua ?Ma iubesti,insa ... ma iubesti numai pentru ceea ce nu sunt si nu voi fi niciodata."
Isi abtinu un suspin usor,raspunzandu-i printr-un suras usor si simplu.
-Sa merge mai bine.E frig aici ...

36 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:41 pm

Cand intrara in magazin , Lovett il saluta doar pe el, privind-o insa pe fata cu o oarecare aroganta. Nu mai zise nimic ci se duse sa le aduca de mancare.
Sweeney aduse un scaun, invitand-o totusi pe Patricia sa se aseze pe scaunul de langa perete.
-Stau eu inspre usa in caz ca vine cineva sa te ascunzi in spatele meu,bine?

37 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:43 pm

Il linisti printr-un zambet simplu,spunand apoi,pe un ton calm.
-Nu cred ca e o problema daca m-ar vedea cineva aici,chicoti o clipa Patricia.Pana si curvele trebuie sa mai si manance,nu ?zise blonda scotandu-si manusile si salul de pe umeri si lasandu-le pe spatarul scaunului.

38 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:52 pm

Surase scurt dandu-si seama ca prea exagera.
-Uneori as dori sa fii o femeie onorabila.
Lovett le aduse mancarea insa nu spuse nimic simtindu-se in dezavantaj in prezenta tinerei.
Sweeney observa asta si nu isi putu abtine un raset scurt.
-Patricia, scuza-ma daca sunt enervant insa...ce ai de gand cu viata ta pan' la urma?

39 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 5:56 pm

-Nu stiu,nu m-am gandit inca,spuse blonda gustand mancarea.Nu-mi displace chiar atat de tare meseria asta,pentru ca nu am ... chiar atat de mult de munca.Imi dau seama ca nu prea e nimic de capul meu ... nici macar de scoala nu m-am prea tnut.De scris si de citit am invatat la Orfelinat.Speram si eu sa ma las de meserie inainte de 25 de ani,sa nu ajung curva batrana ...

40 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 6:05 pm

Ii ceru lui Lovett sa se duca dupa vin apoi ii zise rapid Patriciei:
-Am de gand sa o ucid pe Lovett si sa ramanem noi doi cu tot ce e al ei. Oricum nu are vreun act care sa arate ca e propietara aici. Continuam afacerea si ne traim vietile impreuna, aici.

41 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 6:09 pm

Nu isi putu ascunde un zambet usor ciudat,chiar si pentru ea.
-Vezi T. ... Deasta nu te voi putea intelege niciodata.Nu vei inceta sa profiti de orice ajutori si atunci cand cineva nu-ti mai este util ... il ucizi.Chiar nu te temi de nimeni ?De nimic ?intreba blonda lovind de cateva ori cu tocul in piciorul de lemn al mesei.

42 Re: Morning Light la data de Joi Dec 03, 2009 7:20 pm

-Nu, fiindca m-am temut prea mult timp. E timpul sa storc si eu ceva lacrimi si sa primesc oroarea drept merit pentru anii petrecuti in inchisoare, nu numai onoarea de a il ucide pe Turpin.
Stia ca Patricia nu il intelegea si nu ii sustinea ideile insa stia ca nici nu se impotrivea.
-Ce zici?Vrei sa fii propietara aici?

43 Re: Morning Light la data de Vin Dec 04, 2009 8:16 pm

Privi de cateva ori incaperea,zambind in final,oarecum multumita.
-Chiar ma vezi lucrand la bucatarie ?Nu ca m-ar deranja,insa nu cred ca am talent la asa ceva.Cat am stat la Orfelinat,trebuia sa-mi petrec sambetele la bucatarie,alaturi de restul fetelor,ajutand si ... cred ca eram un adevarat dezastru.Probabil ca ar fi mai profitabil sa angajezi pe cineva.De administratie ma pot ocupa,nu mi-ar fi prea greu.

44 Re: Morning Light la data de Sam Dec 05, 2009 9:24 am

-Atunci asa sa fie.Dar ce vom face cu Lovett dupa ce o voi ucide?Avand in vedere ca numai ea stia sa ascunda dovezile si restul...
Incepu sa priveasca atent in jur, asteptand un raspuns fiind totusi prudent ca nu cumva femeia sa vina si sa ii auda. Si se parea ca avea dreptate caci imediat se trezira cu inca o sticla de vin pe masa.
"Se pare deci ca draga mea amica vrea sa ne imbete. Sa vedem cine o sa castige..."
O privi pe Patricia indicandu-i din priviri sticla de vin.

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum