Welcome to London!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mirosuri bolnavicioase

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 8:23 pm

Trasura din lemn de stejar a matusii Dianei oprii in fata usii sinistre a farmaciei, spre dezamagirea nepoatei sale. Ajutata de vizitiu, tanara cobora rapid, pantofii ei lacuiti tropanind pe pietrisul strazii. Nu-si mai amintea cu exactitate numele siropului pe care trebuia sa il cumpere, si nici nu dorea sa stea prea mult in vizunia mirosului infect de medicamente. Intra, sunetul strident al clopotelului deranjandu-i auzul. Privi o secunda farmacia, cu multitudinea sa de sticlute in culori morbide. Scoase subtil o bucata de hartie de sub manusa de matase, citind in graba numele plin de consoane al produsului pentru care se afla acolo.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 9:56 pm

-Va pot ajuta cu ceva, domnisoara?
Mutase niste baxuri, dezvelindu'le mai apoi de ambalaj, scotand serurile lor.
Si'acum, in multitudinea de pastile, descoperind un loc favorabil pentru leacuri. Descoperind neindemanatic si plina de dezinteres.
Oare de ce unica slujba, pe o perioada de trei luni, trebuia sa fie ca ajutor intr'o farmacie?

3 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 10:03 pm

Diana isi ridica capul, bruscata. O privi pret de o clipa pe tanara din fata sa, apoi spuse pe un ton usor dezorientat:
- Da, mi-ar trebui niste sirop de tuse...
Facu o pauza verbala, incercand sa isi formeze silabele exacte ale numelui in minte. Il spuse dintr-o suflare, facand un semn subtil cu capul catre peretele din spatele ei.
- L-am vazut printre rafturile astea, parca.
Nu reusea, de fapt, sa desluseasca nici un nume scris pe etichetele umezite, dar culoarea verzuie a recipientului unuia dintre siropuri i se parea oarecum cunoscuta.

4 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 11:01 pm

- Prospal, Sinecod sau Stodal.
Nu'si ridica privirea, impingand o ultima sticluta cu unghiile, in fundul rafturilor.
-...sau Hermoglezontot.
Nu era studenta la medicina si nici n'o pasiona, insa isi intipari numele lor cu scarba, la fel cum vederea injectarii indeaproape unui pacient ii fusese o experienta plina de sadism.
Se ridica, sprijinindu'se de cei doi genunchi osteniti.

5 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 11:09 pm

- Da, exact! Hermoglezontot!
Litera H, repetitia "t"-ului si lungimea cuvantului au facut-o pe Diana sa isi dea seama de nume, fara a nevoia de a se mai uita inca odata pe biletul ascuns sub manusa. Si-a scos din buzunarul paltonului maroniu, de marca franceza, micul portofel din piele pe care il avea de atata timp. A scos cu indiferenta cateva bancnote, cu una sau doua mai mult decat era nevoie, punandu-le pe tejghea.

Ultima editare efectuata de catre Diana Holland in Dum Noi 29, 2009 11:36 pm, editata de 1 ori

6 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 11:22 pm

Rasufla, intinzandu'se, cu ajutorul unui scaun, spre o cutie vernila din colt. I'o pusese pe masa intr'o plasuta, luand o parte din bani si impingang sumele in plus.
-Multumim...
Isi auzi vocea stinsa, in timp ce mainile notau vanzarea unei alte sticle de Hermoglezontot.

7 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Dum Noi 29, 2009 11:36 pm

- De asemenea!
Vocea Dianei a avut un ton usor suparat la vederea banilor ramasi in fata sa. A luat punga cu ambele maini, ocolindu-i. Vroia sa plece cat mai repede, desi se obisnuise cu mirosul. S-a intors cu spatele, brusc. Atat de brusc, incat a simtit un junghi, camera incepand sa se inavarta cu ea. Privirea ii aluneca, parca, spre varfurile rotunjite ale pantofilor. Ar fi cazut, daca nu ar fi actionat repede. Sprijindu-se de perete, si-a intors capul usor, avand grija ca "accidentul" sa nu se repete:
- Aveti cumva ceai de musetel?

8 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 12:07 am

Se dusese, intr'un final implicata, spre ea.
Ridicase o cutie repezit:
-Va simtiti bine, doriti sa stati jos?
O luase de mana, tregand'o atent de degetele reci int'o incapere ferita. Salta pragul, mergand cu spatele
-Sunteti palida.
In clar-obscuritatea locului o indemna sa ia loc pe un fotoliu, in timp ce'i pusese mana la cap si ingenunche langa dansa. Ii cauta privirea stinsa, cu ochii neincetat de vioi.
-Apa?

9 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 11:50 am

Greutatea nemaifiindu-i lasata pe picioare, ameteala Dianei incepea sa se autodistruga. Nu mai simtea mirosul medicamentelor, lucru pentru care era recunoscatoare. Indruga cateva cuvinte, constientul amintindu-i ca primise o intrebare.
- Nu, multumesc, sunt bine acum...
Se uita atent la tanara din fata ei. Parul sau era alb, vopsit. Contrasta frumos cu pielea palida si ochii albastrii. "Si totusi... fantomatic." isi spuse ametita, nereusind sa gaseasca un cuvant mai potrivit.
- Care este numele dumneavoastra?

10 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 12:59 pm

-Eowyn.
Isi soptise numele, neezitand in a'i aduce un pahar cu apa, chiar daca i spusese ca nu e necesar.
Parea a fi in regula, desi isi avea gesturi burgheze si un mers drept desueta a anilor apusi.
-Doriti ceva....domnioara?
Soptisese reluandu'si atitudinea.

11 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 8:11 pm

- Nu, multumesc... domnisoara Eowyn!
Diana zambi prieteneste, recunoscatoare pentru grija. Noua sa cunoscuta ii parea imposibil de citit, personalitatea acesteia fiind parca ascunsa. Ar fi vrut sa o descifreze, dar n-ar fi avut cum. Se ridica incet, luand pozitia dreapta si hotarata cu care intrase.
- Va multumesc pentru grija, dar cred ca ar fi timpul sa plec. Se uita in jurul ei, cautand cu privirea un ceas. Nevazand niciunul, tresari: Voi provoca ingrijorari daca voi mai ramane.
A facut o plecaciune scurta, formala, indepartandu-se apoi, incet.

12 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 8:14 pm

-Dar numele dumneavoastra?!
Intrebase grabit, oprindu'si gleznelel'n tocul usii, in timp ce in ochi parea ca paranteza feminina dispare. I'ar fi placut s'o aiba ceasuri langa ea, dar parea destul de chitita pe faptul ca vrea sa plece, asa ca nu mai insista decat cu o ultima intrebare, in timp ce in ochi ii cersea prietenia.

13 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 8:43 pm

Diana se opri, incet, aruncandu-si privirea peste umar. Zambi, soptind numele pe un ton bland:
- Diana.
Se intoarse cu acelasi zambet cald, intrebarea ce-i fusese pusa parand ca un semnal. "Asadar, prima persoana pe care o voi cunoaste in orasul asta plictisitor..." isi spuse, vocea ei interioara emanand o multumire aiurita. Se gandi absenta la matusa ei si la bietul vizitiu ce-o astepta, alungand imaginile cu un usor amuzament. Niciunul dintre ei nu avea sa pateasca ceva grav daca o mai asteptau putin.
- Lucrezi aici?
Era o intrebare seaca, plictisitoare, care ar fi lasat-o rece, dar singura care i-a venit in minte pe moment.

14 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 8:54 pm

-Part time, uneori...sunt ajutor.
"Deci n'are de gand sa plece prea curand"
Si'o spusese multumita de victoria obtinuta, desi curand batrana cicalitoare isi va face simtita prezenta, certand'o ca iar pierde vremea prin povesti.
-Nu te'am mai vazut, presupun ca esti proaspat mutata. In general doar cei de prin acest cartier vin aici.
Usor evitase pronumele de politele, considerand ca nu mai e necesar.

15 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 9:24 pm

Diana s-a simtit, brusc, mai usurata. Formalitatea nu i se potrivea si o determina sa se simta blocata intr-un corp strain.
- Defapt, am ajuns acum cateva zile. Voi ramane pentru o perioada destul de indelungata, banuiesc, cat despre venirea mea aici... am fost trimisa cu pretextul ca trebuie sa iau un medicament, ca sa-mi fie cunoscuta prezenta in oras. Acesta este motivul principal pentru care ma aflu in Londra.
Ii spuse, practic, intreaga poveste, dar pe scurt. Im mintea Dianei devenisera, mai mult sau mai putin, prietene, acest lucru facand-o sa se simta comod.

16 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Lun Noi 30, 2009 11:01 pm

Pretextul medicamentului i se paru usor cam fortat, avand in vedere ca putea sa se scoata mai usor. In orice caz, castigul fusese de partea ei. Brusc, doamna cu gesturi burgheze se transformase intr'o confidenta interesanta de urmarit.
-Parc? Doar doi metri distanta.
Deja se indrepta spre o haina agata intr'un cuier.

17 Re: Mirosuri bolnavicioase la data de Mier Dec 02, 2009 11:31 am

Diana zambi larg, ochii ei stralucind de incantare. Farmacia nu era un loc prea placut, fiind atat de sumbra si deprimanta.
- O idee foarte buna. O sa imi trimit trasura acasa, se pare ca nu e nevoie de ea. A, si inca ceva!
Se apropie de o masuta pe care erau imprastiate niste hartii murdare si un stilou vechi. Scrisul elegant si ingrijit al matusii sale nu era greu de imitat, randurile curgand din cerneala neagra. Se semna, mare, "Holland".
- Asa... am scris un bilet prin care ii aduc la cunostiinta sefei tale ca "te-am rapit"! Chicoti incet.

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum