Welcome to London!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Lord & Taylor

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Lord & Taylor la data de Dum Noi 29, 2009 7:48 pm

Diana se plimba ametita printre manechinele din plastic, cautand cu privirea o rochie care sa ii placa. Bijuteriile straluceau puternic in lumina incandescenta, odata cu diversele ornamente stralucitoare de pe tesaturile fine, scumpe. Matasea indiana era asezata langa cea frantuzeasca, diferenta fiind aproape imperceptibila. Culorile erau, de asemenea, puse aiurea. Dar nu asta o interesa pe tanara pierduta printre dantele. Se oprise in fata unei rochii de un albastru sidefat, deschis. Nu avea bretele, partea de sus avand o dantela discreta. Partea de jos era usor creponata, acesta parand, totusi, un defect in designul simplist. Pipai materialul cu degetele, simtindu-i delicatetea. Ofta nepasatoare, strigandu-i vanzatorului doreste sa o cumpere.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Lord & Taylor la data de Lun Noi 30, 2009 8:40 am

Usa magazinului se auzi deschizandu-se. Un barbat inalt si palid intra in incapere. Era brunet avand totusi o suvita alba, imbracat nu foarte elegant dar curat.
Tinea in mana o punga mare cu bani. Saluta politicos si facu doar cativa pasi. Nu mare ii fu mirarea cat o fixa cu privirea pe fata care era imbracata elegant si care avea trasaturi fine stiind ca defapt acel magazin era mai mult pentru bogatasi, nu pentru oamenii simplii ca el.
Totusi, venise cu treburi importante, dorind sa cumpere o rochie rosie din matase pentru femeia care il gazduia.
Nu spuse nimic, asteptand ca vanzatorul sa termine mica afacere cu domnisoara ce se afla la doar cativa pasi de el.

3 Re: Lord & Taylor la data de Lun Noi 30, 2009 12:12 pm

In timp ce vazatorul nota numarul rochiei pentru a-i trimite una impachetata direct in casa matusii ei, Diana isi arunca discret privirea peste umar. Se parea ca cel in urma caruia sunase clopotelul usi era un barbat, lucru care a mirat-o putin pe tanara. "Cu siguranta este aici pentru a lua un cadou unei doamne." se gandi aceasta, luand din experienta sa legata de magazinele frecventate, in general, de femei. Se rasuci pe calcaie, examinandu-l. Nu ii parea batran, in ciuda suvitei albe, iar aparenta sa simplitate o incanta. Ochii sai, inchisi si patrunzatori, aveau o nuanta asemanatoare cu ai ei. "Ce persoana interesanta... Londra este plina de surprize, se pare."
- Imi cer scuze ca trebuie sa asteptati dupa mine. Se pare ca am ales ceva destul de complicat.
Chicoti la pronuntarea ultimei propozitii, gandindu-se amuzata la vanzator alergand ametit de colo-colo, nereusind sa dea de rochia cu numarul 1376.

4 Re: Lord & Taylor la data de Lun Noi 30, 2009 12:25 pm

O privi ridicand o spranceana.
-Nu este nimic d-soara, nu este ceva urgent.
Se apropie de aceasta cu pasi marunti. Plin de formalitate ii lua delicat mana si i-o saruta scurt.
-Sweeney Todd, la dispozitia dvs.
Era pur si simplu incantat. Fata ii trezea un usor sentiment de emotie. Era frumoasa si parea rebela din cauza privirii. Zambi in coltul gurii.

5 Re: Lord & Taylor la data de Lun Noi 30, 2009 12:36 pm

Diana isi arata toata indrazneala privirii, ochii ei arzand plini de viata. Isi indoi genunchii intr-o plecaciune usoara, raspunzand formalitatii lui.
- Diana Holland, incantata!
In mod normal, ar fi trebuit sa inceapa o conversatie banala legata de vreme, starea magazinului sau lipsa mai multor vanzatori... doar pentru a-si face o reputatie de snoaba. Dar Londra era un loc incitant, in care vroia sa fie libera, formalitatile si regulile partial nescrise putand fi atat de usor incalcate. In afara de asta, oamenii londonezi se dovedeau a fi lafel de interesanti precum citise in carti.

6 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 10:31 am

-Sa inteleg ca ati venit pentru a va reinoi garderoba.Gresesc?
Nici lui nu ii placea sa fie formal, insa dat fiind faptul ca era in fata unei femei mult mai bogate si cu o educatie aleasa, trebuia sa fie ceva mai manierat. Ii lipsise acest comportament desi nu il prea agrea.
Ii arunca din cand in cand cate o privire fixa, nedorind sa para insistent totusi.

7 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 4:57 pm

- Nu! Desi nu este o reiinoire completa. Am fost determinata sa i-au o piesa noua pentru placerea vizuala a altora.
Tonul vocii ei suna putin revoltat in timp ce tintuia cu privirea rochiile somptuase, intodeauna lafel de banale, din jurul sau. Cateodata isi dorea sa nu se fi nascut fata, sa nu mai fie obligata sa poarte toate acele aberatii caraghioase. Frumusetea ce o considera odata naturala devenise asemanatoare clovnilor, machiajul manjindu-i fata intr-un mod teribil.
- Imi cer scuze daca am fost impertinenta!
Diana isi lasa ochii in pamant pentru o secunda. "El pare atat de perfect... mi-ar place sa pot fi lafel..." isi spuse, analizandu-l inca odata. Dar nu avea cum. Indiferent cat incerca sa-si diminueze rolul, numele familiei sale ii lasa o greutate de neevitat pe umeri. Tresari imperceptibil, incercand sa isi repete vaga fraza "Asta-i viata!".

8 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:01 pm

-Nu conteaza. Eu ar trebui sa fiu acela care sa se teama sa nu greseasca. La urma urmei, sunt doar un barbier iar dvs. sunteti dupa cum se vede dintr-o familie buna.
Zambea. Da, spusese aceste lucruri zambid. Lucru care se intampla exagerat de rar, totusi Diana ii starnea o dorinta de comunicare si de sinceritate iesita din comun.

9 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:13 pm

- Oh, va rog! Numele si statutul meu nu inseamna nimic pentru mine. Ganditi-va ca sunt o persoana cat de poate de simpla.
Diana se incrunta, fiind cat se poate de sincera cu parerea despre propriul statut. Se simtea prost din cauza asta, privirile oamenilor din afara elitei sociale parand mereu glaciare. "De ce naiba trebuia sa ma nasc o Holland?!" se gandi, injurand asa cum auzise barbatii prin colturile salilor de bal. Nu si-ar fi inchipuit viata ei altfel decat era, si nici nu stia daca ar fi dorit cu adevarat sa o schimbe... dar curiozitatea specifica varstei sale o impingea spre visare.

10 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:19 pm

-Pare ciudat. Eu as da orice sa fiu ca dvs. , iar dvs. invers. Va spun doar ca un sfat prietenesc sa nu mai visati. Daca ati fi ca mine v-ar manca saracia si tristetea. Dar haideti sa vedem doar rochiile.
Incerca sa schimbe subiectul. Ura sa isi spuna povestea insa totusi ura sa o vada pe ea visand la asa zisa viata simpla insa care era foarte grea si care se putea sfarsi din cauza lipsei de mancare si de caldura.

11 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:32 pm

- Deprimarea si singuratatea sunt lafel de acre in ambele cazuri, se pare. Diana ofta prelung, unindu-si mainile in dreptul stomacului. Dar aveti dreptate, sa schimbam subiectul. Doriti sa cumparati ceva pentru o doamna, daca nu sunt indiscreta?
Isi insenina privirea brusc, asa cum o invatase sora ei. Era un lucru vital, si nici nu mai dorea sa se gandeasca la subiecte deprimante.

12 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:35 pm

-Corect.De jumatate de an stau cu chirie la o femeie,Nellie Lovett. Are o placintarie si imi da de mancare, imi ofera un loc unde sa dorm. Merita ceva frumos de ziua ei. replica acesta desi Lovett il facea sa se agite.Numai gandul la ea, iar prezenta ei il enerva la culme.
-Locuiti singura,daca nu's indiscret?!

13 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:49 pm

- Aici... partial, sa zicem. Locuiesc cu matusa mea, care este foarte plimbareata. Abia o mai vad seara. Dar doar aici.
Ofta scurt, gandindu-se ca, pana la urma, intoarcerea acasa nu va fi chiar atat de binevenita in mintea ei aventuroasa.
- Sunt originara din New York, motivele pentru care sunt aici fiind nenumarate. Dar nu vreau sa va plictisesc... ati avea nevoie de ajutor in gasirea rochiei potrivite?
Zambi, aducandu-si aminte de rochiile superbe pe care le vazuse, dar pe care matusa ei le-ar fi detestat datorita materialului ce ii provoca alergiile aiurite cu care nu reusea sa se obisnuiasca.

14 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 5:56 pm

-Da, cu siguranta.
Incerca sa duca discutia la un punct mai ciudat.
Avea el metodele lui. Ii atinse incet umarul apoi ii spuse mentinandu-si zambetul si sinceritatea:
-Va plictisiti uneori? intreba el incruntandu-se scurt parand ca si cum si-ar face griji pentru bunadispozitie a tinerei

15 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 6:03 pm

Diana isi intoarse privirea pentru o secunda, incruntandu-se usor. Zambi in coltul gurii, amuzata de directia in care o lua discutia.
- Cateodata. De unde acest interes pentru dispozitia mea?
Isi dadu pe spate parul prins in coada, cu un gest aristocratic pe care il invatase din vedere, buclele razvratindu-se dupa obicei. "Ma intreb..."

16 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 6:11 pm

-Sunteti singura,frumoasa, si atat de trista.
Nu ati dori sa aveti prieteni? Pe mine m-ati castigat insa as dori sa aveti si femei ca prietene. replica el privind-o patrunzator si usor indraznet
Era persoana de care avea nevoie pentru micul sau plan. Dar nu era sigur ca aceasta va dori ceea ce avea de gand sa ii propuna

17 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 6:18 pm

- Nu sunt trista, si nu am nevoie in mod special de prieteni! Desi sunt fericita cand intalnesc persoane deosebite.
Vocea Dianei nu avea un ton, era searbada. Dar lasand la o parte obligatiile sociale, cartile ii erau suficiente. Nu se gandise vreodata cum ar fi cu exactitate sa bea un ceai alaturi de un grup de tinere, barfind sau pur si simplu comentand subiecte mondene ca in cercul surorii sale.
- Sunteti ciudat de grijuliu. Aveti vreun motiv pentru asta?
Vorbi fara sa gandeasca, stiind ca nu spusese nimic inteligent. Nu l-ar fi acuzat de nimic, incercand sa aiba incredere in el, dar nu-si regreta pe deplin intrebarea nesabuita.

18 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 6:22 pm

-Da.Va vad trista. Nu vreau sa fiti asa. Si ea e la fel si nu vreau sa vada nici o tanara de sub 20 de ani atat de trista cum sunteti dvs.
Ofta si apoi o lua de mana realizand ca poate gestul sau era nesabuit insa da, o lua de mana si incepura sa priveasca rochiile.
Sweeney se gandea cam ce material si ce culoare i-ar placea amicei sale.
-Rosu,catifea. sopti el scurt dupa un timp

19 Re: Lord & Taylor la data de Mar Dec 01, 2009 6:30 pm

- Frumoasa alegere!
Diana zambi, tragandu-l de mana spre locul in care erau plasate marea majoritate a rochiilor rosii. Erau o multitudine de nuante dubioase, de la rosu-aprins, sangeriu, pana la nuanta aceea ingrozitoare de rosu albicios, sters. Incepu sa se uite printre rochii, pana cand gasi una pe placul sau: simpla si perfecta.
- Credeti ca i-ar placea modelul asta?

20 Re: Lord & Taylor la data de Mier Dec 02, 2009 3:52 pm

-O rochie simpla pentru o femeie simpla. Minunata alegere, se vede ca va pricepeti.
Zambi scurt apoi il observa pe vanzator, care in sfarsit se apucase de impachetat rochia Dianei.
-Se pare ca va trebui sa plecati peste cateva minute. replica el cu o usoara urma de regret in glas

21 Re: Lord & Taylor la data de Vin Dec 04, 2009 6:23 pm

Diana isi intoarse privirea spre vanzatorul care impacheta indemanatic rochia. Zambi vag, incepand sa rada.
- Se pare ca vreti sa scapati de mine, domnule Todd! Nu trebuie sa plec acum, rochia va fi trimisa de magazin direct la casa matusii mele. Pot ramane toata ziua.
Nu vorbise pe un ton rautacios, vocea ei parand complet amuzata. Asa si era. Mai ales ca, in cazul in care ar fi plecat de acolo inainte sa cumpere macar trei rochii, cunostea vechea morala a tinerelor domnisoare care ii va fi oferita fara intarziere sau ezitare.
- Cat despre priceperea mea... sa spunem doar ca am acumulat putina experienta.

22 Re: Lord & Taylor la data de Vin Dec 04, 2009 6:34 pm

-Fascinant ! Pot sa va pun o intrebare?
"Sper sa nu te superi, draga mea"
Ii era teama de ceea ce avea sa faca, simtindu-se stanjenit desi stia ca se condamna singura la "moarte"..Nu dorea sa para badaran insa nu se mai putea abtine,trebuia sa o intrebe:
-Ati dori sa va petreceti aceasta zi cu mine?

23 Re: Lord & Taylor la data de Vin Dec 04, 2009 6:42 pm

Diana zambi, constienta de libertatea care i se oferise. Pretextul magazinului ascunsese pana atunci o iesire in parc, o vizita la libraria locala si, de asemenea, studierea unei biblioteci. Matusa sa va fi mandra vazandu-si nepoata atat de interesata de rochii incat sa-si petreaca ziua la Lord & Taylor, sau, cel putin, crezand asta.
- Cred ca ar fi o idee buna.
Vocea ii era lafel de calma ca si pana atunci, lipsita, totusi, de indiferenta specifica elitei sociale. Acesta era un lucru de care Diana era cu adevarat mandra, desi fusese deseori criticata pentru lipsa de discretie in ziarele newyorkeze de scandal.

24 Re: Lord & Taylor la data de Vin Dec 04, 2009 6:45 pm

O privi fiind mai mult decat incantat. Ii venea sa sara in sus de fericire. Se multumi doar sa stranga mainile fetei intr-ale lui.
-Dupa ce vom termina aici as dori totusi sa veniti cu mine pentru a ii oferi cadoul amicei mele. Stiti eu...nu am cum sa dau comanda sa se aduca direct acasa pentru ca...stiti dvs....

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum