Welcome to London!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Un loc riscant

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 11:47 am

OOC: Tribunalul,ora 13.00
Topic privat.Doar Impulsive Eowyn si Sweeney Todd
BIC: Privea neputincios la fiinta care era acuzata. Ii era mila de acea fata si totusi se gandea ca poate facuse ceva. Sau poate si ea era la un pas de a fi inchisa pe nedrept?
Continua sa para un simplu spectator al acelei torturi. Nu una fizica ci morala pentru ca stia cat de greu este sa fi acuzat.
Ii arunca o privire trista fetei si apoi ofta.

2 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 11:54 am

Mainile acum descatusate, scrijilite, cu o oja invechita si rasa de pe unghii, stransesera separat din materialul rochiei.
Instanta, rece si glaciala ca de obicei, o facu sa'si coboare privirea, sa'si lase parul sa pice peste ochi, in timp ce strangea necontenit de buzele crapate.
"-Haide iubire, da'mi naibii drumul acasa"
Si'o spusese chinuit si rugator.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 12:00 pm

In scurt timp vocea rece a judecatorului se auzi:
-Impulsive Eowyn, esti acuzata ca ai distribuit anumitor persoane medicamente care au dus la decesul acestora cat timp lucrai la farmacie.Ai ceva de zis in apararea ta?
Sweeney incerca sa se calmeze. In acele clipe ii venea sa sara si sa il bata pe acel judecator care ii facuse si lui rau pe nedrept. Privi cu sila toti acei oameni importanti din sala. Inghiti in sec, asteptand raspunsul tinerei.

4 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 12:13 pm

-Data de 23 octombrie, domnule. Data in care fusesem plecata din localitate.
Isi auzi vocea incingandu'se si ochii incruntandu'se treptat.
"-Mentine'te dreapta, prostuto"
Oare cine naiba o pusese sa'si gaseasca serviciu in locuri dubioase, ascunse.
"10:23..inca doua ore si voi privi tavanul inchisorii"

5 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 12:16 pm

-Are cine sa iti sustina marturia?intreba judecatorul
Sweeney simtea cum pur si simplu sangele ii fierbea in vene din cauza nervilor. Se ridica si se indrepta catre fata apoi,privind judecatorul cu sila,raspunse:
-Eu! Eu, pentru ca farmacia este la doua case departare de casa mea si de biseria totodata.

6 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 12:28 pm

Surase fara sa'si dea seama. Poate ca nu era asa, dar nu conta.
-...si domnul de pe scara 3.
Completase. Isi simtea genunchii moi, slabi, incrucisati. Era frig in sala, frig in ea si frig in atitudine.
Se concentra in zadar, mintea'i era inghetata si plecata in fata unei institutii, desi isi pastra o stare de abandon atent fata de realitae.

7 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 12:33 pm

O privi rece, taios. Desi ii tinea partea si era el impotriva a catorva zeci de oameni tot nu regreta ceea ce dorea sa faca.
-Spuneti mai multe,dle. Todd
-Multumesc, onorata instanta
Avea o voce joasa, dura. Se putea citi pe fata lui nervozitatea si sila. Totusi continua pe acelasi ton pe care incepuse:
-Asadar, in ziua specificata si de aceasta fata, ea a plecat de la farmacie. Nu are cheile farmaciei si deci aceasta a ramas deschisa.
-Da,dar cum explicati vinderea acelor produse?
Aici nici el nu isi putea explica. Era inca odata nevoit sa minta. Incepu sa isi faca un plan, sa alcatuiasca o minciuna, desi nici el nu credea ca va fi potrivita.

8 Re: Un loc riscant la data de Mar Dec 01, 2009 9:58 pm

-Au intrat anumite persoane, si'au luat produsele si au pus banii pe tejghea. Greseala a fost ca isi luasera dintr'un loc al produselor expirate.
Ii aruncase cateva priviri, furis, martorului, ce nu parea a o prea agrea.
-Se poate dovedi....
"Sau nu..."
Sau poate ca cineva sau ceva o va ajuta.

9 Re: Un loc riscant la data de Mier Dec 02, 2009 4:04 pm

-Onorata instanta, stiti despre locurile cersetorilor de pe Fleet Street.
-Da, dar ce legatura au ei cu acest caz?
-Ei sunt de vina , onorata instanta. Sunt bolnavi, sunt jegosi si nu au de mancare. Au jefuit-o si pe onorabila mea gazda, furandu-i mult prea celebrele placinte cu carne.
Judecatorul nu il prea credea avand in vedere ca domnul Todd era o persoana mai ciudata si care nu prea dadea dovada de sinceritate, ci mai degraba de superficialitate, toti crezand ca isi foloseste mintea pentru a face lucruri ilegale desi nu aveau acuzatii impotriva lui.
Ii zambi fetei vrand parca sa o linisteasca si sa o asigure ca pana la ora 14:30 va fi libera. Si probabil ca si asa avea sa fie, fiindca Sweeney avea metodele lui de a convinge oamenii: cu vorba buna , sau in cel mai rau caz cu forta.

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum